دوشنبه 4 تير 1403   16:49:36
هیأت رسیدگی به تخلفاتهیأت رسیدگی به تخلفات
بازديدهابازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 355377
تعداد بازديد از سايت: 131624607
تعداد بازديد زيرپورتال: 355377
اين زيرپورتال امروز: 39
در امروز: 19245
اين صفحه امروز: 39
تاريخچه و آشنائي با هيأت رسيدگي به تخلفات اداري
تاريخچه و آشنائي با هيأت رسيدگي به تخلفات اداري

كليه سيستم هاي اداري و اجتماعي به منظور حفظ سلامت و رعايت چارچوب­هاي خويش و هم­چنين صيانت از حقوق كليه كاركنان و شهروندان محترم كه از خدمات آن­ها بهره مي­برند، واحدهايي را تاسيس نموده و با وضع قوانين مربوطه بر حفظ و ارتقاي جايگاه سازماني خويش مي­كوشند.
كشور عزيز و مقدس ما نيز از اين امر مستثني نبوده و در آذرماه سال 1301 هجري شمسي اولين قانون استخدام كشوري در ميهن ما تصويب و به مرحله اجرا گذاشته شد در مواد مندرج در فصل سوم اين قانون تحت عنوان «در باب طريقه محاكمه مستخدمين خاطي»  مقررات خاصي وجود داشت بموجب اين مقررات محكمه هاي بدوي و تجديدنظر مسئوليت رسيدگي به خطاهاي اداري مستخدمين دولت را بعهده داشتند كه با توجه به آئين دادرسي موجود انجام وظيفه مي نمودند. از سال 1346 دادگاه­هاي اداري با استفاده از «قانون آئين دادرسي اداري» مكلف به حفظ چارچوب­ها و حقوق شهروندان و كاركنان در اين زمينه گشتند. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ، در تاريخ 9/12/1362 اولين قانون هياتهاي رسيدگي به تخلفات اداري طبق اصل 85 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران بطور آزمايشي بتصويب رسيد و در تاريخ 7/9/1372قانون فعلي هياتهاي رسيدگي به تخلفات اداري از تصويب مجلس شوراي اسلامي گذشت.
بر طبق اين قانون در هر يك از دستگاه­هاي اداري و سازمان­هاي مستقل دولتي، هيأت­هايي تحت عنوان «هيأت رسيدگي به تخلفات اداري كارمندان» تشكيل شد. اين هيأت­ها شامل هيأت­هاي بدوي و تجديد نظر مي­باشد.
هيأت­هاي بدوي در كليه دستگاه­ها و هيأت­هاي تجديد نظر در مركز وزارت­خانه يا سازمان مستقل دولتي تشكيل شده و در صورت لزوم داراي شعبه­هايي نيز مي­باشند.
هيأت­هاي بدوي داراي سه عضو اصلي و دو عضو علي البدل مي­باشند كه احكام ايشان به پيشنهاد بالاترين مقام دستگاه و با حكم وزير و يا بالاترين مقام سازمان مستقل دولتي به مدت سه سال صادر مي­شود.
در دانشگاه قم نيز به عنوان يكي از دستگاه­هاي مشمول قانون رسيدگي به تخلفات اداري، هيأت بدوي تشكيل و به انجام وظايف محوله وفق مفاد قانون فوق الذكر پرداخته است.
هم ­اكنون جناب آقاي دكتر مهدي حسن زاده رياست هيات بدوي رسيدگي به تخلفات اداري را به عهده دارند. رويكرد كلي هيأت رسيدگي به تخلفات اداري دانشگاه قم بر آموزش و افزايش سطح آگاهي كاركنان مي­باشد.
ديگر بخش ها درباره دانشگاه قم سامانه هاپيوندهاي مفيدارتباط با ما
آدرس پستي: قم - بلوار الغدير - بعد از شهرك قدس - دانشگاه قم
كدپستي: 3716146611
تلفن : 32103000- 025
فكس : 32854499- 025
پست الكترونيكي:
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Qomuniguest)

هيأت رسيدگي به تخلفات اداري - دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما