دوشنبه 16 تير 1399   13:04:42
هیأت رسیدگی به تخلفاتهیأت رسیدگی به تخلفات
بازديدهابازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 277491
تعداد بازديد از سايت: 82933711
تعداد بازديد زيرپورتال: 277491
اين زيرپورتال امروز: 25
در امروز: 17244
اين صفحه امروز: 25
تاريخچه و آشنائي با هيأت رسيدگي به تخلفات اداري
تاريخچه و آشنائي با هيأت رسيدگي به تخلفات اداري

کليه سيستم هاي اداري و اجتماعي به منظور حفظ سلامت و رعايت چارچوب­هاي خويش و هم­چنين صيانت از حقوق کليه کارکنان و شهروندان محترم که از خدمات آن­ها بهره مي­برند، واحدهايي را تاسيس نموده و با وضع قوانين مربوطه بر حفظ و ارتقاي جايگاه سازماني خويش مي­کوشند.
کشور عزيز و مقدس ما نيز از اين امر مستثني نبوده و در آذرماه سال 1301 هجري شمسي اولين قانون استخدام کشوري در ميهن ما تصويب و به مرحله اجرا گذاشته شد در مواد مندرج در فصل سوم اين قانون تحت عنوان «در باب طريقه محاکمه مستخدمين خاطي»  مقررات خاصي وجود داشت بموجب اين مقررات محکمه هاي بدوي و تجديدنظر مسئوليت رسيدگي به خطاهاي اداري مستخدمين دولت را بعهده داشتند که با توجه به آئين دادرسي موجود انجام وظيفه مي نمودند. از سال 1346 دادگاه­هاي اداري با استفاده از «قانون آئين دادرسي اداري» مکلف به حفظ چارچوب­ها و حقوق شهروندان و کارکنان در اين زمينه گشتند. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ، در تاريخ 9/12/1362 اولين قانون هياتهاي رسيدگي به تخلفات اداري طبق اصل 85 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران بطور آزمايشي بتصويب رسيد و در تاريخ 7/9/1372قانون فعلي هياتهاي رسيدگي به تخلفات اداري از تصويب مجلس شوراي اسلامي گذشت.
بر طبق اين قانون در هر يک از دستگاه­هاي اداري و سازمان­هاي مستقل دولتي، هيأت­هايي تحت عنوان «هيأت رسيدگي به تخلفات اداري کارمندان» تشکيل شد. اين هيأت­ها شامل هيأت­هاي بدوي و تجديد نظر مي­باشد.
هيأت­هاي بدوي در کليه دستگاه­ها و هيأت­هاي تجديد نظر در مرکز وزارت­خانه يا سازمان مستقل دولتي تشکيل شده و در صورت لزوم داراي شعبه­هايي نيز مي­باشند.
هيأت­هاي بدوي داراي سه عضو اصلي و دو عضو علي البدل مي­باشند که احکام ايشان به پيشنهاد بالاترين مقام دستگاه و با حکم وزير و يا بالاترين مقام سازمان مستقل دولتي به مدت سه سال صادر مي­شود.
در دانشگاه قم نيز به عنوان يکي از دستگاه­هاي مشمول قانون رسيدگي به تخلفات اداري، هيأت بدوي تشکيل و به انجام وظايف محوله وفق مفاد قانون فوق الذکر پرداخته است.
هم­اکنون جناب آقاي دکتر محمد جواد وزيري فرد رياست هيات بدوي رسيدگي به تخلفات اداري را به عهده دارند. رويکرد کلي هيأت رسيدگي به تخلفات اداري دانشگاه قم بر آموزش و افزايش سطح آگاهي کارکنان مي­باشد.
ديگر بخش ها درباره دانشگاه قم سامانه هاپيوندهاي مفيدارتباط با ما
آدرس پستي: قم - بلوار الغدير - بعد از شهرك قدس - دانشگاه قم
كدپستي: 3716146611
تلفن : 32103000- 025
فكس : 32854499- 025
پست الكترونيكي:
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Qomuniguest)

هيأت رسيدگي به تخلفات اداري - دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما