دوشنبه 4 تير 1403   16:12:48
مهندسی عمرانمهندسی عمران
بازديدهابازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 660422
تعداد بازديد از سايت: 131623340
تعداد بازديد زيرپورتال: 660422
اين زيرپورتال امروز: 49
در امروز: 17978
اين صفحه امروز: 49
گروه مهندسی عمران
شنبه 26 ارديبهشت 1394 معرفي گرايش سازه

تعريف و هدف گرايش سازه
يکي از مهمترين گرايش‌هاي مهندسي عمران که اکثر زمينه‌هاي کاري عمراني را پوشش مي‌دهد، گرايش سازه است. به‌طور کلي مهندسي سازه در ارتباط با طراحي وآناليز سازه‌هاي مختلف مانند ساختمان‌هاي بلند و کوتاهِ پيچيده، پل‌هاي بزرگ، تونل‌ها، تأسيسات نفتي، سازه‌هاي آبي و سدها، سازه‌هاي صنعتي و نظاير آنها مي‌باشد و محور اصلي مباحث تشکيل دهندۀ آن، محاسبه تنش‌ها و نيروهاي فعال در سازه‌هاست.
هدف اين دوره، آموزش افرادي است که داراي توانايي‌هاي لازم جهت طراحي و نظارت بر اجراي پروژه‌هاي تخصصي در زمينه مهندسي سازه گردند. از آنجا که اين فارغ التحصيلان علاوه بر توانايي هاي يک کارشناس عمران،از نظر علمي و پژوهشي در يک زمينه خاص معلومات بيشتري دارند، بنابراين کارايي بيشتري نيز داشته و ضمن آنکه مي‌توانند در تمام محيط‌هاي جذبِ فارغ‌التحصيلان کارشناسي مشغول به کار گردند، توانايي بعهده گرفتن مسئوليتهاي بالاتر و سنگين‌ترعلمي، پژوهشي و اجرائي را نيز دارند.
ارتباط اين گرايش با ساير گرايش هاي کارشناسي ارشد
اين گرايش با ساير گرايش‌هاي کارشناسي ارشد مانند گرايش‌هاي زلزله، سازه‌هاي هيدروليکي و سازه‌هاي دريايي در ارتباط نزديک است.
دروس اصلي کارشناسي ارشد و دروس مهم مورد نياز براي اين گرايش از دورۀ کارشناسي
تعداد واحدهاي مقطع کارشناسي ارشد عمران در تمام گرايش‌ها در دوره پژوهش‌محور برابر 32 واحد است که شامل 24 واحد دروس تئوري و عملي، 2 واحد سمينار و 6 واحد پايان‌نامه مي‌باشد. در دوره آموزش‌محور گرايش سازه نيز به جاي 6 واحد پايان‌نامه، 6 واحد درس اختياري گذرانده خواهد شد و در درس سمينار بر روي يک موضوع خاص تحقيق مي‌شود. دروس اصلي گرايش سازه عبارتند از:
رياضيات مهندسي پيشرفته، ديناميک سازه، روش اجزاء محدود، تئوري الاستيسيته و پلاستيسيته، پايداري سازه‌ها.
همچنين برخي از دروس اختياري اين گرايش عبارتند از:
سازه‌هاي بتن‌آرمه پيشرفته، سازه‌هاي فلزي پيشرفته، تئوري صفحات و پوسته‌ها، طراحي ساختمانها در برابر زلزله، اثر زلزله بر سازه‌هاي ويژه، نگهداري و ترميم سازه‌ها، ايمني در سازه‌ها، طراحي هيدروليکي سازه‌ها، مهندسي پي پيشرفته، اندرکنش سازه و آب، اندرکنش خاک و سازه، سازه‌هاي فضايي، مهندسي پل و ...
از دروس مهم مورد نياز براي اين گرايش از دوره کارشناسي مي‌توان مقاومت مصالح، تحليل سازه‌ها، طراحي سازه‌هاي فولادي و طراحي سازه‌هاي بتني را نام برد.
اساتيد گروه عمران دانشگاه قم در اين گرايش
از اساتيد دانشگاه قم در گرايش سازه مي‌توان دکتر سيدروح‌الله حسيني واعظ، دکتر احسان دهقاني، دکتر مهدي شريفي، دکتر محمدرضا عدل‌پرور و مهندس احمد مبيني‌پور را نام برد.
زمينۀ فعاليت، آيندۀ شغلي و شرکت هاي عمراني مرتبط با اين گرايش
براي فارغ‌التحصيلان اين گرايش امکان ادامه تحصيل در مقطع دکتري در اکثر دانشگاههاي کشور وجود داشته و گرفتن بورس براي ادامه تحصيل در دانشگاههاي معتبر خارج از کشور نيز به راحتي امکان‌پذير مي‌باشد. فارغ التحصيلان اين گرايش پس از پايان دوره دکتري تخصصي مي‌توانند در دانشگاه‌ها و ساير مراکز علمي و پژوهشي بعنوان هيئت علمي مشغول به کار شوند.
از جنبه آينده شغلي مي‌توان گفت که تقريباً تمام شرکت‌هاي مشاور در زمينه مهندسي عمران نيازمند به کارشناس ارشد سازه هستند و فارغ التحصيلان گرايش سازه مي‌توانند در اين شرکت‌هاي مشاور و يا دفاتر فني شرکتهاي پيمانکاري جذب شوند. همچنين يک مهندس سازه امکان انجام فعاليت به صورت انفرادي در قالب کارهاي محاسبه و نظارت را نيز دارد و حتي اگر قصد کار اجرايي داشته باشد، مي‌تواند در کارگاههاي شرکتهاي پيمانکاري نيز به کار بپردازد.
با توجه به جامعيت گرايش سازه، بطور کاملتر مي‌توان گفت که فارغ التحصيلان اين دوره زمينه فني کافي براي احراز مشاغل زير را دارند:
- همکاري با وزارتخانه‌ها و سازمانهاي مسئول اجراي طرحهاي عمراني و صنعتي جهت برنامه‌ريزي، طراحي و نظارت بر طرحها مانند وزارت راه و شهرسازي، وزارت نيرو، وزارت صنايع، سازمان نظام مهندسي ساختمان و واحدهاي عمراني شهرداري‌ها.
- همکاري با مهندسين مشاور سازه، معمار، راه و راه‌آهن و آب جهت مشارکت در طراحي و نظارت بر اجراي پروژه‌هاي موضوع فعاليت اين مؤسسات.
- همکاري با مهندسين مشاور صنعتي جهت مشارکت در طراحي و نظارت بر اجراي ساختمانهاي صنعتي، کارخانجات، سيلوها و برجها.
- همکاري با مؤسسات صنعتي که به نحوي با مهندسي سازه سروکار دارند، جهت مشارکت در طراحي فرآورده‌ها مانند صنايع دفاعي، کشتي‌سازي و هواپيماسازي.
تعداد بازديد اين صفحه: 10178
ديگر بخش ها درباره دانشگاه قم سامانه هاپيوندهاي مفيدارتباط با ما
آدرس پستي: قم - بلوار الغدير - بعد از شهرك قدس - دانشگاه قم
كدپستي: 3716146611
تلفن : 32103000- 025
فكس : 32854499- 025
پست الكترونيكي:
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Qomuniguest)


مجری سایت : شرکت سیگما