پژوهشکده محيط زيست
پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397   10:34:23
 
صفحه اصلي ارتباط باما
پژوهشکده محیط زیست
سه‌شنبه 7 آذر 1391
زير گروه پژوهشي زبان انگليسي
فرهنگ حفظ و حراست از محيط زيست در کليه جوامع بشري مورد توجه قرار گرفته است. در اين زمينه برخي از کشورها به دلائل گوناگون توجه بيشتري به اين امر مبذول کرده به طوري که فرهنگ حفاظت محيط زيست در کليه بخش‌هاي اجتماعي، رفتاري و فرهنگي آنها رسوخ کرده است. به طوري که مسائل مربوط به محيط زيست جايگاه والايي را در جوامع پيشرفته غربي به خود اختصاص داده و آنها با درک روزافزون اهميت آن، در شناخت ابعاد گوناگون مسائل محيط زيست و رفع مشکلات ناشي از آن برآمده‌اند. بديهي است که تجارب فوق و يافته‌هاي علمي و پژوهشي جوامع پيشرفته مي‌تواند زمينه‌هاي به عنوان يک ابزار قوي در اختيار جوامع در حال پيشرفت قرار گرفته و از دوباره کاري‌ها و صرف هزينه‌هاي گزاف، که فشار مضاعفي را به جوامع در حال توسعه تحميل مي‌کند، جلوگيري نمايند.
يکي از بخش‌هاي مهم در ادبيات بين‌الملل، نگاه ويژه به محيط زيست و حفاظت از آن مي‌باشد. در ادبيات بسياري از کشورهاي پيشرفته جهان، بخش مهمي به ادبيات زيست‌محيطي اختصاص يافته است. زبان انگليسي، زبان مشترک علوم مختلف و ملت‌هاي گوناگون است که از طريق آن به ارتباط با يکديگر و انتقال تجارب مورد نظر خويش مي‌پردازند و با بهره‌گيري از آن، نسبت به ارتقاء وضعيت خود و جامعه شان همت مي‌گمارند. در ادبيات زيست‌محيطي نگرش به سمت نشان دادن اهميت محيط زيست و حفاظت آن و جلوگيري از تخريب و آلودگي محيط زيست مي‌باشد. اين مقوله مي‌تواند از طريق نشر داستان‌هاي زيست‌محيطي کودکان،‌ جوانان و بزرگسالان،‌ چاپ رمان‌هاي بلند و کوتاه با تم اصلي محيط زيستي و يا يکي از عناصر محيط زيست (همچون دريا، هوا، آفتاب، جنگل، جانوران و ...)، شعرهاي زيست‌محيطي و يا نوشتن مقالات عامه پسند در مجلات و روزنامه‌هاي کثيرالانتشار انجام پذيرد. ادبيات زيست‌محيطي در کشورهاي انگليسي زبان همچون آمريکا، کانادا، انگليس و استراليا نيز به عنوان بخش مهمي از ادبيات روز مطرح بوده و گنجينه کاملي از مقوله‌هاي ادبيات زيست‌محيطي در فرهنگ اين کشورها قابل دسترسي مي‌باشد. آشنا نمودن مردم ايران با بخشي از اين گنجينه مي‌توان در ارتقاء فرهنگ حفظ و حراست محيط زيست کشور نقش داشته و يکي از اهداف مهم در زمينه حفظ و حراست پايدار محيط زيست را از طريق فرهنگ سازي در سطح جامعه را ممکن سازد.
بدين ترتيب تشکيل يک زير گروه پژوهشي با ويژگي تسلط بر زبان انگليسي جهت انتقال تجارب ساير ملل در اين زمينه، راه پيشرفت‌هاي تحقيقاتي را هموارتر کرده و سرعت پژوهش را نيز به صورت چشمگيري افزايش مي‌دهد. اين گروه پژوهشي با تکيه بر گنجينه ادبيات زيست‌محيطي کشورهاي انگليسي زبان و نشر آراء و عقايد آنها در حفظ و حراست محيط زيست از طريق فرهنگ‌سازي، برگردان آثار فاخر ادبي زيست‌محيطي از زبان انگليسي به فارسي، براي کودکان و نوجوانان، و با هدف فرهنگ سازي پايدار و با ترجمه آراء و عقايد موجود در بخش‌هاي مختلف فرهنگي و ديني کشور به زبان انگليسي در سطح بين‌المللي، مي‌تواند به تغيير نگرش‌ها در اين زمينه کمک کند. علاوه بر آن اين گروه پژوهشي مي‌تواند با انجام پژوهش‌هاي مشترک با گروه‌هاي زيست محيطي ديگر موجود در پژوهشکده، آنها را در رسيدن به اهداف تببين شده ياري رسانده و خود نيز سهم قابل توجهي در شناساندن يافته‌هاي تحقيقاتي آنها به ساير محققان انگليسي زبان را ايفا نمايد.
اهداف
  • فرهنگ سازي پايدار در حفظ و حراست محيط زيست از طريق ارائه ادبيات زيست‌محيطي کشورهاي انگليسي زبان به عامه مردم و نخبگان
  • انتقال تجارب و يافته‌هاي موجود در زمينه حفظ و حراست محيط زيست در بخش‌هاي فرهنگي ساير کشورها
  • انتقال آراء و عقايد موجود در بخش‌هاي فرهنگي و ديني کشور به ساير کشورها از طريق ترجمه و انتشار آنها در مجلات علمي و پژوهشي
  • کمک به ايجاد و توسعه ادبيات زيست‌محيطي در کشور با همکاري ساير گروه‌هاي پژوهشي پژوهشکده سبز
  • ايجاد ارتباط با ديگر مراکز تحقيقاتي و پژوهشي زيست‌محيطي دولتي و خصوصي در داخل و خارج از کشور به منظور ارتقاء سطح کمي و کيفي پژوهش در پژوهشکده سبز
  • انجام مشاوره‌هاي علمي و تحقيقاتي در زمينه‌هاي مرتبط با ادبيات محيط زيست
  • برگزاري کارگاه‌هاي تخصصي ـ پژوهشي در زمينه مرتبط
  • ايجاد پل ارتباطي جهت انتشار گسترده يافته‌هاي پژوهشي داخل کشور به علاقمندان خارج از کشور
تعداد بازديد اين صفحه: 6677
Powered By Sigma ITID
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Qomuniguest)

پژوهشكده سبز - دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما