پژوهشکده محيط زيست
جمعه 4 خرداد 1397   02:24:31
 
صفحه اصلي ارتباط باما
پژوهشکده محیط زیست
چهارشنبه 1 آذر 1391

گروه پژوهشي بيوانفورماتيک و محيط زيست

بيوتکنولوژي مدرن در اواخر دهة 1970 و اوايل دهه 1980 آغاز شد. اين صنعت، در آن زمان متکي به تکنولوژي قديمي بيولوژي مولکولي بود. حال آنکه بيوتکنولوژي مدرن، کلون کردن و جداسازي ژن‌ها را ممکن ساخت. بدين ترتيب امکان توليد انبوه پروتئين‌هاي مرتبط با آن ژن‌ها فراهم شد. ساخت ديتا بيس‌هاي عظيم منجر به ظهور دانش بيوانفورماتيک گرديد. بيوانفورماتيک علم نويني است که در آن با استفاده از کامپيوتر، نرم افزارهاي کامپيوتري و بانک‌هاي اطلاعاتي سعي مي‌گردد تا به مسائل بيولوژيکي به خصوص در زمينه‌هاي سلولي و مولکولي پاسخ داده شود در اين علم با بکارگيري کامپيوتر سعي مي‌گردد تا تحقيقات وسيع‌تري در خصوص پروتئين‌ها و ژن‌ها به عمل آيد.
همچنين کشف بيوانفورماتيک به عنوان يک شاخه علمي و سهيم در تحقيقات، به واسطة پيشرفت­هايي بود که به طور موازي در علوم سخت افزاري و نرم افزاري کامپيوتر به وقوع پيوست. اينترنت نيز در توسعه بيوانفورماتيک نقش به سزايي داشته است. اينترنت نه تنها ابزاري براي انتقال اطلاعات زيستي و پخش نرم افزارهاي بيوانفورماتيکي محسوب مي‌شود، بلکه محققان را قادر مي‌سازد که تحليل‌هاي پيچيده‌اي را با دسترسي به پايگاه‌هاي اطلاعاتي سرتاسر جهان انجام بدهند. وظيفه اصلى بيوانفورماتيک طراحى سيستم‌هاي کامپيوترى و مدل‌هاي رياضى براى نگهدارى، مديريت و تحليل داده‌هاي بيولوژيکى است.
 
8.      Ebrahimie, E., M. Ebrahimi, et al. (2011). "Protein attributes contribute to halo-stability, bioinformatics approach." Saline Systems 7(1): 1.
12. Hosseinzadeh, F., M. Ebrahimi, et al. (2012). "Classification of Lung Cancer Tumors Based on Structural and Physicochemical Properties of Proteins by Bioinformatics Models." PLoS One 7(7): e40017.
 

تعداد بازديد اين صفحه: 6841
Powered By Sigma ITID
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Qomuniguest)

پژوهشكده سبز - دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما